W tych zawodach AI nie ma szans
Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje wiele branż, ale tam, gdzie liczy się ludzka empatia, intuicja, kreatywność i etyka, na razie nie jest w stanie zastąpić człowieka.
Według Goldman Sachs sztuczna inteligencja może zastąpić 300 mln miejsc pracy w USA i UE. Wciąż jednak są profesje, gdzie długo jeszcze nie wyręczy człowieka, ponieważ nie posiada stricte ludzkich cech, takich jak kreatywność, empatia, umiejętności społeczne, inteligencja emocjonalna, budowanie relacji interpersonalnych, krytyczne myślenie, dostrzeganie niuansów, rozwiązywanie złożonych problemów, a także sprawność fizyczna i zręczność manualna. Według Pew Research Center taką pracę wykonuje obecnie 23 proc. pracowników na świecie. – Istnieje grupa zawodów, które nadal wydają się być trudne do zautomatyzowania. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że ten podział na zawodowe obszary „odporne” i „podatne” jest stały.
Równolegle do rozwoju GenAI następuje dynamiczny rozwój technologii robotycznych. Nowoczesne roboty stają się coraz bardziej humanoidalne, a jednocześnie coraz bardziej uniwersalne i autonomiczne, dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów AI. To oznacza, że w przyszłości nawet profesje wymagające...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta