W restrukturyzacji obowiązuje zakaz wypowiadania umów
Przepisy prawa restrukturyzacyjnego chronią kluczowe kontrakty przed wypowiedzeniem już na samym początku postępowania. Dłużnik zyskuje czas na wypracowanie układu z wierzycielami, jednocześnie utrzymując niezbędne umowy w mocy.
W obowiązującym od 1 grudnia 2021 r. stanie prawnym wprowadzono znaczącą zmianę w polskim prawie restrukturyzacyjnym, polegającą na ustanowieniu postępowania o zatwierdzenie układu wraz z obwieszczeniem o ustaleniu dnia układowego. Ta procedura stanowi swoistą hybrydę dotychczasowego postępowania o zatwierdzenie układu oraz uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Nowa forma łączy zalety klasycznego wariantu (m.in. niski koszt i brak nadmiernej formalizacji) z rozszerzonymi środkami ochrony, dotychczas właściwymi dla bardziej zaawansowanych postępowań restrukturyzacyjnych. Istotne jest to, że aktywacja tych środków następuje niemal na samym początku postępowania, zależy wyłącznie od inicjatywy przedsiębiorcy oraz doradcy restrukturyzacyjnego pełniącego funkcję nadzorcy układu i nie wymaga odrębnej decyzji sądu.
Środki ochrony
Jak wskazano powyżej, kluczową zaletą nowego wariantu postępowania jest niemal natychmiastowe uruchomienie środków ochrony dla przedsiębiorcy zamierzającego poddać się restrukturyzacji – i to bez konieczności uzyskania zgody sądu. Wystarczy bowiem, że dłużnik zawrze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym (pełniącym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta