Warto stosować klauzulę „o przyszłą umowę standstill”
Zawarcie umowy standstill powoduje zawieszenie możliwości windykacji, dokonywania potrąceń, a nawet wszczęcia egzekucji po to, aby dać stronom czas na rozmowy na temat restrukturyzacji zadłużenia i odsunąć zagrożenie upadłością.
Umowa standstill pozwala na zawarcie na czas określony porozumienia pomiędzy dłużnikiem a jego kluczowymi wierzycielami. Strony ustalają w nim, że kluczowi wierzyciele powstrzymają się od dokonywania potrąceń, windykacji czy nawet wszczęcia postępowania egzekucyjnego w stosunku do dłużnika celem ustalenia pomiędzy dłużnikiem a jego strategicznymi wierzycielami zasad dobrowolnej spłaty zobowiązań.
O bezpieczeństwo prawne trzeba dbać
Warto się zastanowić, czy nie należy wyrobić sobie kontraktowego nawyku stosowania klauzuli „o przyszłą umowę standstill” jako typowej, dyżurnej klauzuli umownej w kluczowych kontraktach (w grupie klauzul organizacyjnych, takich jak zapis na sąd polubowny, wybór prawa właściwego, zakaz cesji bez zgody kontrahenta, zakaz potrąceń bez zgody kontrahenta, klauzule podporządkowania itp.). Klauzulę taką najlepiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta