CBAM – najczęstsze wyzwania raportowe i przyszłe obowiązki
Importerzy towarów muszą składać kwartalne sprawozdania o emisji gazów cieplarnianych wynikające z ich importu w danym kwartale. Kolejne takie sprawozdanie trzeba złożyć 31 stycznia br., co oznacza, że zostało mało czasu na zebranie danych.
Mechanizm CBAM (ang. Carbon Border Adjustment Mechanism) jest rozwiązaniem Unii Europejskiej, mającym na celu wyrównanie cen produktów przywożonych na teren UE, generujących duży ślad węglowy, a dokładniej emitujących duże ilości CO2 podczas ich produkcji. Mechanizm ten dotyczy zatem wybranych towarów o wysokiej emisyjności, takich jak cement, stal, aluminium, nawozy sztuczne czy energia elektryczna. CBAM ma za zadanie ograniczyć „ucieczkę emisji” i wesprzeć cele klimatyczne UE, zniechęcając producentów spoza UE do stosowania metod produkcji powodujących wysoką emisję gazów cieplarnianych.
Wymogi w okresie przejściowym
W trwającym okresie przejściowym, który kończy się 31 grudnia 2025 roku, importerzy objęci regulacją CBAM muszą raportować całkowitą emisję gazów cieplarnianych związaną z przywożonymi produktami. Raportowanie w ramach CBAM odbywa się kwartalnie, a za dany kwartał raport należy złożyć do końca miesiąca następującego po jego zakończeniu. Na przykład za III kwartał (lipiec–wrzesień) raportowanie trwa do końca października. Od 1 sierpnia 2024 roku raportowanie musi opierać się wyłącznie na rzeczywistych danych pochodzących od producentów, co stanowi zmianę w stosunku do wcześniejszych, uproszczonych zasad, gdzie możliwe było użycie wartości domyślnych. Wymaga to od importerów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta