Umowa spółki z o.o. nie może określać ważnych powodów wyłączenia wspólnika
Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o. może nastąpić z ważnych powodów, podlegających weryfikacji w postępowaniu sądowym. Umowa spółki nie może ograniczać prawa sądu do oceny przyczyn wyłączenia.
Instytucja wyłączenia wspólnika została uregulowana w kodeksie spółek handlowych przepisami bezwzględnie obowiązującymi. Artykuły 266–269 k.s.h. wprowadziły szczególny, właściwy tylko spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mechanizm wykluczenia wspólnika w celu ochrony spółki i większości wspólników, przy zachowaniu gwarancji dla praw majątkowych wspólnika mającego ustąpić ze spółki. Regulacja ta stanowi z jednej strony element osobowy regulacji spółki z o.o., z drugiej zaś realizuje zasadę rządów większości w spółce kapitałowej, wymagając, aby inicjatywa wyłączenia pochodziła od wspólników większościowych.
Rozstrzyganie kolizji interesów
Natura wyłączenia wspólnika nie pozostawia przestrzeni na realizację zasady...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta