Jak obliczyć udział kapitałowy wspólnika występującego ze spółki
Spółka osobowa powinna się rozliczyć z opuszczającym ją wspólnikiem. Podstawę takiego rozliczenia stanowi udział kapitałowy, którego wartość oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki.
Zasady rozliczeń między spółką jawną a wspólnikiem w przypadku wystąpienia tego wspólnika ze spółki są uregulowane w art. 65 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.). Samo „wystąpienie” wspólnika ze spółki należy rozumieć jako utratę członkostwa w spółce w trakcie jej trwania na skutek którejś z przyczyn: wypowiedzenia umowy spółki przez wspólnika albo jego wierzyciela, śmierci wspólnika, ogłoszenia jego upadłości czy wyłączenia wspólnika ze spółki na mocy prawomocnego orzeczenia sądu.
Zasadniczo ww. sytuacje powodują, że konieczne jest dokonanie rozliczeń z występującym wspólnikiem. Natomiast podstawę takiego rozliczenia stanowi udział kapitałowy, tj. pewna wartość rachunkowa przypisana do wspólnika, która stanowi podstawę do określenia jego praw i obowiązków w spółce. Artykuł 65 § 1 k.s.h. wskazuje, że w przypadku wystąpienia wspólnika ze spółki jawnej, wartość udziału kapitałowego oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki. Dla porządku należy wskazać, że art. 65 § 1 k.s.h. znajduje zastosowanie również do innych poza jawną spółek osobowych, tj. spółki partnerskiej, spółki komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej w odniesieniu do osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta