Umowy pośrednictwa finansowego w świetle DORA
Brak precyzyjnych wytycznych odnośnie do tego, jak kwalifikować usługi pośrednictwa finansowego, stanowi wyzwanie dla sektora finansowego, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku konieczności aneksowania umów zgodnie z wymogami DORA.
Za trzy dni, 17 stycznia, zacznie obowiązywać rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2554 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie operacyjnej odporności cyfrowej sektora finansowego (DORA). Pomimo że treść rozporządzenia jest znana od dwóch lat, nadal nie ma jasności, jak interpretować zawarte w nim kluczowe pojęcia. Problematyczna jest w szczególności klasyfikacja, czy pośrednictwo finansowe, np. usługi świadczone przez agentów ubezpieczeniowych lub pośredników kredytowych, należy uznać za usługę ICT w rozumieniu art. 3 pkt 21 DORA.
Brak wytycznych
Rozporządzenie i dotychczasowe nieoficjalne komunikaty europejskich i polskich organów nie rozwiały wątpliwości rynku finansowego. Brak precyzyjnych wytycznych odnośnie do tego, jak kwalifikować usługi pośrednictwa finansowego, stanowi wyzwanie dla sektora finansowego, co jest szczególnie kłopotliwe w przypadku konieczności aneksowania umów zgodnie z wymogami DORA.
Przeprowadzenie nadmiarowego i niewymaganego aneksowania tysięcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta