Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mity i błędne przekonania

14 stycznia 2025 | Rzeczpospolita Cyfrowa | Stanisław Dąbek
źródło: Rzeczpospolita

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa to tarcza przed cyberatakami czy niebezpieczne narzędzie wykluczenia? Gdzie leży granica między mitem a faktem?

Od czterech lat trwają prace nad zmianą ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, mające w założeniu podnieść poziom ochrony infrastruktury państwa i implementować dyrektywę NIS2. Liczne środowiska przedsiębiorców zwracają jednak uwagę na nadmierny zakres projektowanych przepisów, brak przejrzystych kryteriów i wykraczanie poza unijne zalecenia – co może ograniczyć konkurencyjność rynku. W dyskusji publicznej często mówi się o „nadregulacji” i potencjalnie arbitralnych decyzjach politycznych.

Podczas niedawnego spotkania z cyklu #DigitalTalks, organizowanego przez Związek Cyfrowa Polska, w którym wzięli udział eksperci, m.in. przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji (MC), prezes UKE, czy przedstawiciele pomiotów prywatnych, odpierali jednak zarzuty, wskazując, że podobne przepisy dotyczące dostawców wysokiego ryzyka istnieją w wielu państwach UE i nie zawsze są tak transparentne, jak te projektowane w Polsce (por. także komunikat MC). Celem spotkania zorganizowanego przez Związek Cyfrowa Polska, było rozprawienie się z powielanymi w przestrzeni publicznej mitami i błędnymi przekonaniami dotyczącymi projektu nowelizacji ustawy o KSC.

Procedura uznania za dostawcę wysokiego ryzyka

Ministerstwo Cyfryzacji argumentuje, że w dobie narastających cyberataków państwo powinno dysponować sprawnym narzędziem do eliminowania z rynku podmiotów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13074

Wydanie: 13074

«
  • styczeń
  • 2025
»
PnWtŚrCzPtSbNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Spis treści
Zamów abonament