Skarżenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Legalność miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może zostać zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) staje się obowiązującym aktem prawa miejscowego od dnia określonego w uchwale o jego przyjęciu, jednak nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa. Jego legalność może zostać jednak zakwestionowana poprzez wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Podstawę prawną takiej czynności stanowią przepisy ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (u.p.z.p.) w związku z ustawą prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.). Skuteczne zakwestionowanie ustaleń MPZP wymaga dwóch rzeczy: wykazania przez skarżącego interesu prawnego oraz udowodnienia, że podczas procedury planistycznej doszło do naruszenia konkretnych przepisów.
Przesłanki podważenia ustaleń MPZP
Z przepisu artykułu 28 u.p.z.p. wynika, że podstawę stwierdzenia nieważności MPZP stanowić mogą istotne naruszenie trybu lub zasad sporządzania planu, bądź też naruszenie właściwości organów.
Tryb postępowania odnosi się do sekwencji czynności, jakie podejmują organy gminy celem doprowadzenia do uchwalenia planu. Będzie to w szczególności podjęcie uchwały o przystąpieniu do sporządzenia lub zmiany planu (art. 14 ust. 1 u.p.z.p.), następnie podjęcie wszystkich czynności szczegółowo określonych w art. 17 u.p.z.p. i wreszcie podjęcie uchwały o przyjęciu MPZP wraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta