Prąd z grzybów. Żywe bakterie mogą zasilić elektronikę, a potem zniknąć
Po raz pierwszy naukowcy użyli ogniwa paliwowego wykonanego z drożdży piekarskich i grzyba białej zgnilizny do zasilania czujników. To całkowicie biodegradowalne i nietoksyczne źródło energii.
Zespół naukowców ze Szwajcarskiego Federalnego Laboratorium Materiałoznawstwa i Technologii (EMPA) opracował baterię, która wykorzystuje grzyby do produkcji energii elektrycznej. Już wcześniejsze badania wykazały, że można stworzyć żywe baterie wykonane z bakterii. Jednak szwajcarskim naukowcom prawdopodobnie pierwszy raz w ogóle udało się stworzyć ogniwo paliwowe, które wykorzystuje moc dwóch różnych grzybów: Saccharomyces cerevisiae (drożdże piekarskie) i Trametes pubescens (grzyb powodujący białą zgniliznę).
– Po raz pierwszy połączyliśmy dwa rodzaje grzybów, aby stworzyć działające ogniwo paliwowe – powiedziała Carolina Reyes, pierwsza autorka badania i naukowiec badawczy w EMPA. Grzyby nie są „zasadzone” w akumulatorze, lecz od samego początku stanowią...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta