Rozliczanie poprzedniej władzy to nie zemsta ani teatr
Skala zawłaszczania państwa oraz jego metody i techniki okazały się nie tylko bezprecedensowe. Rozliczanie to walka o najwyższą wartość: nowoczesne państwo prawne.
Obszary dewastacji państwa prawnego zostały niedoszacowane. Niestety do dziś nie udało się stworzyć fachowego zespołu profesjonalistów – realizujących kompleksowego planu rozliczania poprzedniej ekipy rządzącej. Złożonego z wyspecjalizowanych i doświadczonych prokuratorów i urzędników – którzy zajmowaliby się wyłącznie rozliczeniami. Wspieranych przez wybitnych adwokatów karnistów, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, doświadczonych księgowych.
Władza podzielona na resorty – wyraźnie mające własne interesy i preferencje – nie była w stanie sporządzić raportu otwarcia. Zebrać i usystematyzować przejawów różnorodnej przestępczości. Prokuratura nie ujawniła do dziś liczby postanowień o odmowie wszczęcia postępowań, nie tylko w sprawach określanych jako występki urzędnicze, ale także jako przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu i interesom majątkowym w obrocie cywilnoprawnym.
Żaden z wysokich funkcjonariuszy, który działał na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, nie został czytelnie dla zwykłych ludzi prawomocnie wydalony ze służby. Dlatego Zbigniew Ziobro miał odwagę wywołać wojnę „wielkoskalową”. Najwyższym przedstawicielom władzy w świetle kamer zarzucił „działalność w grupie przestępczej”. Przed gmachem Prokuratury Krajowej zwrócił się do „zaufanych podkomendnych”: partyjnych działaczy-członków nomenklatury. Wezwał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta