Przed przetargiem na rozwiązania IT zawsze warto przeprowadzić analizę potrzeb
Celem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego jest zaspokojenie potrzeb zamawiającego, nie zaś umożliwienie udziału w postępowaniu każdemu chętnemu wykonawcy.
Zamawiający, planując postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na dostawę lub usługę IT, powinien zidentyfikować swoje potrzeby, a następnie zestawić je z aktualną ofertą rynkową i możliwościami realizacji przez wykonawców. Ważna jest przy tym ocena – czy rynek w ogóle odpowie na warunki zamówienia i jaka będzie konkurencyjność podmiotowa i przedmiotowa.
Poprzez warunki zamówienia (art. 6 pkt 29 ustawy prawo zamówień publicznych, dalej: PZP) należy rozumieć warunki, które dotyczą zamówienia lub postępowania o udzielenie zamówienia, wynikające w szczególności z opisu przedmiotu zamówienia, wymagań związanych z jego realizacją, kryteriów oceny ofert, wymagań proceduralnych lub projektowanych postanowień umowy w sprawie zamówienia publicznego. Warunki te powinny odpowiadać uzasadnionym i rzeczywistym potrzebom zakupowym zamawiającego.
Uczciwe zasady gry
Sporządzając opis przedmiotu zamówienia (OPZ) trzeba kierować się zasadami udzielania zamówień publicznych, w tym zasadą proporcjonalności (art. 16 pkt 3 i 99 ust. 2 PZP) oraz zasadą efektywności (art. 17 ust. 1 PZP). Wskazując wymagania dotyczące przedmiotu zamówienia za każdym razem w jakiś sposób oddziałuje na konkurencję. Istotne jest, by nie dochodziło do sztucznego jej zawężenia poprzez faworyzowanie (lub dyskryminowanie)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta