Bój mocarstw o sztuczną inteligencję
Donald Trump chce zmusić Chińczyków do sprzedaży połowy platformy internetowej TikTok. To część znacznie większego starcia o kontrolę najnowszych technologii w XXI wieku.
TikTok, na którym 170 milionów Amerykanów wymienia się krótkimi filmikami, zniknął w poniedziałek z ekranów smartfonów w USA na 12 godzin. Aplikacja należąca do chińskiego koncernu ByteDance została zdjęta przez Apple’a czy Google’a po decyzji w tej sprawie 17 stycznia Sądu Najwyższego.
Od wielu lat amerykańskie władze ostrzegały, że globalny potentat pozostaje zależny od władz Chin i poprzez swoje algorytmy i sieć użytkowników w Ameryce ma dostęp do wielu tajnych informacji istotnych dla bezpieczeństwa USA. Więcej: zdaniem niektórych ekspertów w chwili próby (jak inwazja Chin na Tajwan) mógłby zablokować dostawy elektryczności i wody wielu Amerykanom.
Donald Trump zaczął...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta