Od opłaty za zajęcie pasa drogi wewnętrznej gmina nie odprowadza VAT
Gminy pobierają opłaty za udostępnianie pasa drogi wewnętrznej na podstawie umowy. Czy stanowią one zapłatę za świadczenie usług i podlegają opodatkowaniu VAT? W interpretacjach indywidualnych zdarzają się rozbieżności.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednak stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy o VAT organy władzy publicznej (m.in. gminy) oraz urzędy obsługujące te organy mogą być wyłączone z kręgu podatników tego podatku.
Jest to wyłączenie podmiotowo-przedmiotowe, które ma zastosowanie przy spełnieniu dwóch warunków:
∑ jego podmiotem jest organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ;
∑ odnosi się jedynie do czynności nałożonych przepisami prawa, dla których powołano te organy, z wyłączeniem czynności realizowanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Istota analizowanego problemu sprowadza się więc do ustalenia, czy opłaty za udostępnianie przez gminę pasa drogowego drogi wewnętrznej na podstawie umowy stanowią czynność podlegającą opodatkowaniu VAT?
Zadania gminy
Gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do jej zakresu działania należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów (art. 6 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym). Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. W szczególności zadania te obejmują sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta