Czy gondolierzy zablokują ministerialne fantazje?
Członkowie Komisji Weneckiej opowiedzieli się przeciwko wyrzuceniu ze służby sędziowskiej wszystkich sędziów powołanych po 2018 roku.
Niedawno do pięknej Wenecji wpłynęły polskie sprawy związane z rzekomą naprawą ustroju wymiaru sprawiedliwości. Pomimo szumnych zapowiedzi ministerialnych urzędników wygląda jednak na to, że prawnicy obradujący w Wenecji opowiadają się przeciwko totalnej eksterminacji sędziów powołanych od 2018 r. oraz nie podzielają pomysłów na odwołanie ustawą sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
Zachwyty i liczne wyrazy uznania
Założenia koncepcji planów, przyszłych zmian w sądownictwie pokazano nam obrazowo już w początkach września tego roku. Były one zadziwiająco ogólne i momentami śmieszno-straszne. Instytucja czynnego żalu, który mieliby wyrażać sędziowie prawidłowo powołani po 2018 r., zyskała chyba najszerszy oddźwięk. Powszechnie wyrażano podziw i zachwyt dla mądrości i przenikliwości jej twórców, powstawały kluby fanów i sympatyków tego pięknego rozwiązania. Wszyscy bili brawo.
Ponadto w prasie wśród peanów na cześć autorów tej koncepcji można było też przeczytać scenariusze poddawania się tej podniosłej czynności. Opisywano, jak to sędziowie w workach pokutnych, boso i z rozwianym włosem udawaliby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta