Fundamentalne warunki zaufania
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania.
W ostatnim czasie w „Rzeczpospolitej” ukazało się wiele informacji i wypowiedzi o nadchodzących wyborach prezydenckich w Polsce. Niektóre podkreślają dramatyzm sytuacji, jaka zapanowała w Polsce.
W nurt ten wpisuje się wypowiedź SSN Piotra Prusinowskiego pod znamiennym tytułem „w Polsce może być niebawem dwóch prezydentów”, ale i wypowiedź rzecznika praw obywatelskich prof. Marcina Wiącka z 10 stycznia 2025 r. (Wiącek: Dzwonię różnymi dzwonkami, reszta nie zależy ode mnie, „DGP” 10 stycznia 2025) czy wypowiedź przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędziego Sylwestra Marciniaka (Marciniak: Moje obawy o przebieg wyborów prezydenckich wzrosły, „DGP” 23 grudnia 2024).
Jak nakazują zasady deontologii zawodowej
Wielokrotnie jako profesorowie i sędziowie SN wypowiadaliśmy się o wymiarze sprawiedliwości i sytuacji w SN. Podjęliśmy również szereg inicjatyw, by zakończyć niszczący instytucje demokratycznego państwa konflikt (zob. np. wspólny apel sędziów SN z 2002 r. („Monitor Konstytucyjny” z 18 marca 2022 r. https://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/21396, którego byliśmy sygnatariuszami).
Wypowiadaliśmy się jednak – jak nakazują zasady deontologii zawodowej – głównie poprzez orzeczenia i zdania odrębne do orzeczeń. Kulminację stanowią zgłoszone przez nas zdania odrębne do uchwały całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta