orzecznictwo
Ochrona praw nabytych
Zasada ochrony praw nabytych bywa wielokrotnie ostatnią deską ratunku dla podmiotów, które dochodzą ochrony ich praw. Jej oddziaływanie jest wyjątkowo silne i szerokie, choć zasada ta sama w sobie nie tworzy prawa podlegającego ochronie i musi być powiązana z inną regulacją, która prawo podlegające ochronie przyznaje.
Jak wyjaśnił Trybunał Konstytucyjny, zasada ta wywodzona jest z zasady demokratycznego państwa prawnego. Co więcej, w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego zasada ochrony praw nabytych doprecyzowywana jest jako zasada ochrony praw słusznie czy legalnie nabytych (wyrok TK z 15 września 1998 r., K 10/98, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego dostępne pod adresem https://ipo.trybunal.gov.pl/ipo/Szukaj?cid=1). W innym orzeczeniu precyzowano tę zasadę w ten sposób, że wskazano, iż zakresem obowiązywania zasady ochrony praw nabytych objęte są prawa słusznie, tj. sprawiedliwie nabyte (orzeczenie TK z 11 lutego 1992 r., K 14/91).
Skoro zatem mowa jest o legalności nabycia tych praw czy słuszności stojącej za tym nabyciem, to wyraźnie należy zaakcentować, że zasadą ochrony praw nabytych nie można objąć praw bezpodstawnie uzurpowanych czy bezprawnie lub niesłusznie przywłaszczonych. Przy czym Trybunał Konstytucyjny wywodził, że nakaz ochrony praw obywateli niewadliwie nabytych nie ma charakteru absolutnego, a z samej swojej istoty dopuszczają w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta