Uwalnianie więźnia korporacyjnego
Ustąpienie akcjonariusza może okazać się istotnym narzędziem ochrony interesów mniejszościowych akcjonariuszy prostych spółek akcyjnych.
Prosta spółka akcyjna nie oznacza wyłącznie wprowadzenia nowego typu spółki do polskiego prawa. Wraz z nim pojawiły się nowe rozwiązania, które mogą – jeżeli się sprawdzą – zainspirować do zmiany przepisów o innych typach spółek. Przede wszystkim jednak będzie musiało się z nimi zmierzyć orzecznictwo i doktryna, kiedy pojawią się na wokandach liczniejsze spory korporacyjne pomiędzy akcjonariuszami prostych spółek akcyjnych.
Jedną z takich instytucji jest ustąpienie akcjonariusza prostej spółki akcyjnej – pierwsza w prawie polskim wyraźna regulacja dotycząca możliwości uwolnienia tzw. więźnia korporacyjnego w spółce kapitałowej.
Przepisy o prostej spółce akcyjnej, a konkretnie art. 30050 kodeksu spółek handlowych, pozwala na orzeczenie przez sąd ustąpienia akcjonariusza, jeżeli zachodzi ważna przyczyna uzasadniona stosunkami między akcjonariuszami lub między spółką a akcjonariuszem ustępującym,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta