Chińska AI to „utrata prywatności i cenzura”
Konkurent ChatGPT, który przebojem podbija świat AI, może zbierać mnóstwo danych o użytkownikach i wysyłać je do Chin. Czy DeepSeek jest bezpieczny? Analitycy mają wątpliwości.
DeepSeek, który pojawił się jako wielki hit oferujący możliwości najlepszych modeli ChatGPT, ale za darmo, skusił miliony internautów do zarejestrowania się i ściągnięcia aplikacji na telefon. Eksperci twierdzą, że w tej historii niebywałego sukcesu jest wiele znaków zapytania. Już wiadomo, że chiński bot mocno cenzoruje swoje odpowiedzi, a z drugiej głęboko sięga do prywatności użytkowników.
– Pierwsze czerwone flagi pojawiły się już podczas testów wstępnej wersji modelu. DeepSeek, mimo oficjalnych zapewnień o wykorzystaniu czystego modelu uczenia ze wzmocnieniem, wykazywał zastanawiające zachowania – mówi nam Aws Naser, założyciel AI Superpowers.
Czy DeepSeek jest bezpieczny?
Jak tłumaczy Naser, w prowadzonych przez niego testach chiński model wprost przedstawiał się jako ChatGPT. – A to jednoznacznie wskazuje na wykorzystanie tzw. outputów OpenAI w procesie treningu. I choć obecnie, po aktualizacji, DeepSeek zaprzecza tym powiązaniom, trudno uwierzyć w oficjalną narrację – wyjaśnia ekspert.
Jego zdaniem „legenda” o stworzeniu modelu dorównującego możliwościom ChatGPT za mniej niż 6 mln dol., podczas gdy konkurencja wydaje na takie projekty miliardy, brzmi zbyt pięknie, by mogła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta