Czwarta siostra
DRAMAT
Czwarta siostra
JANUSZ GłOWACKI
Scena II
Scena udaje pokój, ale nie za bardzo. Tyle że stoi na niej parę mebli. Spora szafa. W głębi stół prostokątny, kilka krzeseł, gdzieś tam wisi lustro zasłonięte ręcznikiem. Może gdzieś stoi okno, udając okno. Bardzo w głębi kuchenka gazowa. Po prawej stronie byle jaki, połatany parawan wysokości człowieka oddziela kawałeczek sceny. Z lewej strony koło szafy stoi kilka par butów, kapci i sukna pod buty.
Na proscenium po lewej, dziwaczny mebel, coś jakby ława albo ławka z oparciem. W centrum, frontem do widowni zwrócone, stoi szerokie łóżko, spod niego wygląda walizka. Łóżko przykryte jest bardzo pofałdowaną kapą. Twarzą do widowni siedzą na nim BABUSZKA i GENERAŁ.
BABUSZKA opatulona chustą jest w wieku nieokreślonym. Na podłodze przed nią butelka wódki Kremlowskiej. Trzyma w jednej ręce musztardówkę pustą, w drugiej słoik z kompotem truskawkowym. Ciekawie rozgląda się po widowni. Obok siedzi emerytowany GENERAŁ. Ojciec trzech sióstr. Spod rozpiętej kurtki mundurowej wystaje koszulka gimnastyczna. Spodnie cywilne, buty błyszczą, głowa opuszczona.
BABUSZKA
Czyli powiedzieli trzysta dolarów?
(GENERAŁ potakuje głową)
BABUSZKA
Za zniesienie z pierwszego piętra?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta