Szarijat niezmienny i święty
PRAWO ISLAMU
Żonę można zbić albo zamknąć w domu
Szarijat niezmienny i święty
MAREK ANTONI NOWICKI
Uniwersalny charakter praw człowieka nie dla wszystkich jest oczywisty.
Nie da się zrozumieć stosunku prawa islamskiego do praw człowieka oraz ocenić możliwości ich zmian i rozwoju bez znajomości systemu opartego na jurysprudencji szarijatu oraz jego związku z islamem jako religią.
W epoce kolonialnej szarijat był odsunięty na dalszy plan, potem, kiedy kraje muzułmańskie odzyskiwały niepodległość, powrócił jako główny regulator stosunków społecznych. Zgodnie z wiarą muzułmańską Koran został objawiony przez proroka Mahometa w okresie od 610 do jego śmierci w 632 r. n. e. Prorok łączył rolę politycznego przywódcy i religijnego lidera, dlatego w umysłowości muzułmanów islam i państwo ściśle się ze sobą łączą. Dawne pokolenia starały się żyć w zgodzie z tym, co w ich przekonaniu wynikało z Koranu i Sunny (nauki Proroka) . Nie usiłowano jednak wprowadzić tych norm jako usankcjonowanego przez państwo prawa pozytywnego we współczesnym rozumieniu. Prawo szarijatu rozwijało się stopniowo w formie teoretycznych opracowań i komentarzy głównie w drugim i trzecim stuleciu istnienia islamu. Powolny i nieformalny proces koncentrował się wokół kilku głównych uczonych i ich uczniów,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta