Czy przelanie wkładu oznacza jego wycofanie
BUDOWNICTWO
Ministerstwo Finansów zmienia zdanie
Czy przelanie wkładu oznacza jego wycofanie
Wycofanie wkładu budowlanego lub mieszkaniowego ze spółdzielni, jeśli korzystało się wzwiązku z nim z ulgi mieszkaniowej, pociąga za sobą konieczność jej oddania. Moim zdaniem nie jest wycofaniem wkładu przelanie go z rachunku jednej spółdzielni mieszkaniowej do drugiej. Takie stanowisko zajmowało przez wiele lat Ministerstwo Finansów oraz urzędy skarbowe. Ostatnio przedstawiciele fiskusa zmienili zdanie, choć przepisy pozostały te same. Jest to przyczyną kłopotów wielu podatników.
W art. 27 aust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updf) stwierdza się, że w razie m. in. wycofania wkładu spółdzielczego do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, wktórym zaistniała ta okoliczność, "dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu". W art. 45 ust. 3 aupdf, normującym sposób postępowania w razie utraty ulgi, zapisano, że podatnik obowiązany jest w zeznaniu za rok, wktórym nastąpiła jej utrata, "wykazać i doliczyć kwoty uprzednio odliczone od podatku należnego za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności".
Należy to rozumieć -- jeśli wpłat dokonywano przed 1 stycznia 1997 r. , gdy ulga polegała na odliczeniu (w granicach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta