Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy w ogóle był tu jakiś komunizm?

05 czerwca 1999 | Plus Minus | JK
źródło: Nieznane

ROZWAŻANIA: Zbudowano ustrój, który trudno było utrzymać w sposób pokojowy, bez przemocy

Czy w ogóle był tu jakiś komunizm?

/teksty/plus_minus_990605/plus_minus_a_1-1.F.gif">

JANUSZ MAYK-MAJEWSKI

JAKUB KARPIŃSKI

Dziesięć lat temu Polska spontanicznie odżegnała się od komunizmu. Znajdowała się w jego władzy przez 45 lat, w latach 1944-1989, a niektóre obszary kraju zaznały "dobrodziejstw" tego ustroju jeszcze wcześniej - w roku 1920 i w latach 1939-1941. Dziś, mimo prób zapomnienia o tej władzy, ludzie ciągle zastanawiają się, czym ona była. Słychać przy tym głosy, według których komunizmu nie ma już w Polsce od kilkudziesięciu lat, może nie było go nigdy, a może istniał tylko w pierwszej połowie lat 50.? Sporo zależy od tego, co się przez komunizm rozumie. Dobrą okazją do rozważań na te tematy jest opublikowanie - akurat w 10. rocznicę przełomowych wyborów z czerwca 1989 roku - "Czarnej księgi komunizmu". Z podtytułem "Zbrodnie, terror, prześladowania".

Dyskusja wokół "Czarnej księgi" trwa od jej opublikowania we Francji, to znaczy od roku 1997. Książka zdenerwowała wielbicieli komunizmu, z trudem zgadzających się na to, że można rozpatrywać komunizm od strony popełnionych zbrodni, a nie od strony szlachetnych ideałów, które zbrodniom...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1715

Spis treści
Zamów abonament