Pielgrzymki do wolności
Pielgrzymki do wolności
JAN SKORZY ńSKI
Na słynnej bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej podczas sierpniowego strajku, obok wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej, w isiał obraz Jana Pawła II. Trudno wskazać lepszy dowód społecznego autorytetu papieża w Polsce Anno Domini 1980. W latach następnych ten wpływ jeszcze się umocnił. Jan Paweł II patronował narodzinom "Solidarności" i jej pokojowej walce z komunizmem. Sam w niej -- na swój sposób -- uczestniczył poprzez trzy pielgrzymki do ojczyzny w latach 1979-1989. Za każdym razem przybywał do nieco innego kraju -- odmieniony kraj też za sobą zostawiał.
Kościół, opozycja, dialog
Pierwsza, triumfalna podróż nastąpiła w czerwcu 1979 roku -- siedem miesięcy po wyborze Karola Wojtyły na papieża. O tym, jak entuzjastycznie przyjęto ten wybór nad Wisłą, przypominać nie trzeba. Mało kto jednak spodziewał się, że efekty objęcia Stolicy Apostolskiej przez arcybiskupa Krakowa przyjdą tak prędko.
Polska lat 70. , ogłupiona gierkowskim mirażem lepszego życia za cenę oportunizmu, nie była glebą zbyt urodzajną dla postaw sprzeciwu i nonkonformizmu. Można się było obawiać, że wezwanie do godnego życia, jakie papież sformułował już w swoim pierwszym orędziu do Polaków, pozostanie bez odpowiedzi. "Nie bójcie się! -- wołał Jan Paweł II w czasie inauguracji swego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta