Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz to nowe drzwi do otwarcia

05 czerwca 1999 | Plus Minus | AJ

ROZMOWA

Prof. Tadeusz Gadacz o wolności i władzy

Coraz to nowe drzwi do otwarcia

ANNA JARMUSIEWICZ -- Rozmawiamy w 10. rocznicę czerwcowych wyborów 1989 r. , które przyniosły Polsce wolność. Tymczasem realizuje pan profesor program badawczy pt. "Wolność i władza". Dziś wiemy, jak to trudny temat, a także jak trudne bywają ludzkie problemy i zadania także w warunkach wolności.

PROF. TADEUSZ GADACZ: -- Rzeczywiście, dzięki subwencji profesorskiej udzielonej mi przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, mam możliwość podjąć takie badania.

Potocznie, wolność -- jak pisał Romano Guardini, słynny humanista, filozof i teolog -- "wydaje się polegać na przeprowadzeniu własnej woli. Tymczasem wolność wymaga pewnej miary i treści. Natura człowieka bowiem wcale nie jest naturalna, nie jest czymś pierwotnym i uporządkowanym".

Myślę, że problem jest dość złożony. Wolność jest z jednej strony pojęciem filozoficznym, a drugiej -- doświadczeniem. A doświadczenie niekoniecznie pokrywa się z naszymi ideami, i na odwrót. Może użyteczne tu będzie rozróżnienie, które choć upraszcza sprawę, wprowadza jednak pewien ład. Jest to rozróżnienie, znane tradycji europejskiej: na wolność zewnętrzną i wewnętrzną. Wolność wewnętrzna to -- od stoików -- niepodległość duchowa człowieka, fakt, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1715

Spis treści
Zamów abonament