Ja, zdrajca
ESEJ O KOSOWIE
Kiwając się jak sierota i czytając prozę Ivo Andricia, kręcę gałką radioodbiornika. ..
Ja, zdrajca
TOMASZ TABAKO
Ten, co o własnym kraju zapomina Na wieść, jak krwią opływa naród czeski,
Bratem się czuje Jugosłowianina, Norwegiem, kiedy cierpi lud norweski. ..
Antoni Słonimski
1.
Metaforyzowanie jest strategią umysłu, który stapia dwie idee w jedną nową. Gdy naród i rodzina łączą się w jedno -- w pojęcie definiujące patriotyzm wedle powinowactw biologicznych -- może to oznaczać, że ojczyzna (miejsce, gdzie mieszka naród) będzie się domagać, by bronić jej bezwarunkowo, jak matki. Testem na to, czy metafora narodu jako poszerzonej rodziny działa jako bodziec i czy patriotyzm jest wartością absolutnie najwyższą, może być pytanie: czy warto zastrzelić Niemca z Opola, aby ocalić warszawski Zamek Królewski? I czy kultura, która zmusza do tego rodzaju wyborów, jest warta, aby posiadać swe narodowe skarbce?
2.
Gdy przed laty chciano wypędzić z Polski pewną mniejszość, znalazł się wśród większości polskiej dydaktyk -- Jacek Kuroń -- co bronił polskiego honoru inaczej, zdradziecko. Postanowił zostać Żydem i być nim tak długo, dopóki nad Wisłą będą antysemici. Właśnie w takim kontekście, odkąd wiosną 1999 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta