Przed pierwszą gwiazdą
W XVI w. jadano opłatki posmarowane miodem "na wety" i uważano je za wielki przysmak
Przed pierwszą gwiazdą
"CHOINKI", RYSUNEK M. E. ANDRIOLLEGO ("KŁOSY", 1873)
BARBARA OGRODOWSKA
Wigilia Bożego Narodzenia... W tradycji polskiej to najpiękniejszy dzień w roku i największe, najgłębiej przeżywane święto doroczne kręgu rodzinnego.
Według znanych powszechnie wierzeń ludowych w noc wigilijną ziemia otwiera się i ukazuje ukryte w niej skarby, nieruchome i najcięższe nawet głazy drżą i poruszają się, w lesie zakwita paproć, a pod śniegiem trawa i kwiaty, zaś w sadach drzewa okrywają się kwiatami i natychmiast wydają owoce.
Powiadano, że pszczoły budzą się w ulach, a leśne zwierzęta ze snu zimowego i wychodzą ze swych legowisk, aby uczcić Narodzenie Pańskie. Opowiadano także, że wszystkie zwierzęta, leśne i domowe, w tę jedną noc mogą rozmawiać ze sobą ludzkim językiem, a bydło, przed wiekami obecne przy narodzeniu Jezusa, o północy, na chwilę klęka przy swych żłobach. Wierzono, że woda w studniach nabiera ożywczej, życiodajnej, uzdrawiającej mocy, a w rzekach i strumieniach może zmienić się w miód, wino lub płynne srebro i złoto.
Według legendy wszystkie te cuda mogły być jednak widziane i doświadczane wyłącznie przez osoby bez skazy i grzechu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta