Uczestnicy nie mogą tracić
Uczestnicy nie mogą tracić
SEBASTIAN BOJEMSKI
Gdy planowano zmianę systemu emerytalnego, nikt nie spodziewał się, że największe emocje związane będą z kształtem rynku otwartych funduszy emerytalnych. Tym razem wywołuje je propozycja rezygnacji z zagwarantowanej przez fundusze minimalnej stopy zwrotu z inwestycji i możliwości korzystania z usług firm zewnętrznych przy zarządzaniu aktywami.
Polski system emerytalny został zaakceptowany jako polityczny consensus. Ustawę o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, uchwaloną przez parlament, w którym przewagę miała koalicja SLD-PSL, realizuje AWS przy wsparciu UW. Jednak funkcjonowanie funduszy emerytalnych nasuwa różne wątpliwości. O tym, jak postrzega rynek i zagrożenia na nim występujące Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi, media informują od prawie roku. O propozycjach urzędu dotyczących wprowadzenia jednej opłaty pobieranej przez fundusze od swoich członków, bezpłatnych zmian funduszu po rocznym stażu oraz ograniczenia akwizycji na rzecz dużych funduszy, które słabo inwestują pieniądze swoich członków - napisano dziesiątki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta