Optymizm i kalendarz
JAN KRZYSZTOF BIELECKI
OPTYMIZM I KALENDARZ
Jeszcze do niedawna analitycy zajmowali się wyszukiwaniem patentów poszerzenia Unii Europejskiej. Za tym określeniem kryły się bardzo często rozwiązania i scenariusze, kiedy i ile krajów przyłączy się do "Piętnastki" w pierwszej kolejności.
Według ich terminologii "w dużym konwoju" było to osiem krajów po roku 2005, ale wspominano też o "małym konwoju" i miały to być trzy, cztery kraje, które miałyby się tam znaleźć jak najszybciej, czyli być może nawet jeszcze w 2003 roku. Potem pojawił się "średni konwój" i możliwość, że będzie to jednak osiem krajów. Chociaż występowała jeszcze "regata", czyli wielkie przyłączenie dziesięciu krajów w dosyć odległym terminie.
Dzisiaj, po Nicei, możemy już tę datę określić z większą dozą prawdopodobieństwa na czerwiec 2004 roku, czyli miesiąc, w którym powinny się odbyć wybory do Parlamentu Europejskiego. Być może ten termin będzie podlegać pewnym wahaniom, powiedzmy o sześć miesięcy lub nieco dłużej, ale to już nie jest tak ważne. Ważne jest natomiast to, że procedura ratyfikacyjna trwa od półtora roku do dwóch lat. Z tego z kolei wynika, że negocjacje trzeba będzie praktycznie zakończyć w 2002 roku.
To nasze tempo negocjacji jest bardzo ważne, bo Polska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta