Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uroda wieku, który bezpowrotnie mija

23 grudnia 2000 | Plus Minus | GZ
źródło: Nieznane

TWÓRCY OPERY POLSKIEJ

23 grudnia 1830 roku urodził się Adam M?nchheimer

Uroda wieku, który bezpowrotnie mija

ADAM M?NCHHEIMER,

PORTRET ZAMIESZCZONY

W "TYGODNIKU POWSZCHENYM"

W 1885 R., AUTOR NIEZNANY

GRZEGORZ ZIEZIULA

Orzeczenie cenzury było jednoznaczne. Opera, którą właśnie ukończył, powędruje na półki. Pozornie treść libretta nie zawierała niczego, co mogłoby zaniepokoić carskich urzędników. Tyle że - zgodnie z oryginałem skreślonym ręką Słowackiego - akcja rozgrywać się miała dwa wieki wcześniej, w wolnej Polsce. Ten fakt podkreślały narodowe stroje. To wystarczyło, by premiera odciągnęła się o całe piętnaście lat.

Sto lat temu, gdy w Teatrze Wielkim pierwszym przedstawieniem "Mazepy" dyrygował Emil Młynarski, leciwy kompozytor obchodził właśnie swój jubileusz. Krytycy chwalili zgodnym chórem dzieło, które tak długo czekało na swą prapremierę. Może zachwyty były nieco na wyrost, ale inscenizację dopięto na ostatni guzik, a obsadę dobrano idealnie. Nawet dzisiaj trudno byłoby sobie wymarzyć lepszą Amelię niż Salomea Kruszelnicka i bardziej rasowego Wojewodę niż Adam Didur.

W dziejach naszej opery ta spóźniona premiera w 1900 roku raczej kończyła, niż zaczynała pewną epokę. Było to ostatnie bodaj polskie dzieło...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2197

Spis treści

Wyprawa na Makalu

Zamów abonament