Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Unia dla przyszłości

13 lipca 2002 | Plus Minus | GV
źródło: Nieznane

Unia dla przyszłości

GÜNTER VERHEUGEN

Na starych zdjęciach widać Warszawę - kwitnącą europejską metropolię, w której mieszkało blisko 1,2 miliona ludzi. Tej Warszawy już nie ma. Około dwóch trzecich jej ludności padło ofiarą dwóch najbardziej krwawych ideologii dwudziestego wieku: ideologii straszliwych dyktatorów, Hitlera i Stalina. Praktycznie całe miasto, blisko 85 proc. budynków i infrastruktury, zostało zniszczone.

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Warszawa jest częścią tragedii, jaką całej Europie zgotowały w minionym stuleciu wojna, nacjonalizm i nienawiść rasowa. Jednak Warszawa była nie tylko ofiarą: w tamtej najbardziej ponurej godzinie europejskiej historii była także symbolem oporu i humanitarnych wartości.

Mówiąc to, mam na myśli rozpaczliwe powstanie w warszawskim getcie, śmiałą próbę wyzwolenia Warszawy w 1944 r. i warszawiaków, takich jak Janusz Korczak, którego martyrologia porusza nas równie głęboko, jak cierpienia Króla Maciusia, bohatera jego powieści, którą wzruszają się kolejne pokolenia.

Doświadczenia tej tragedii i tego oporu utwierdziły twórców europejskiej integracji w przekonaniu, że trzeba i można rozpocząć od nowa europejską historię. Nigdy więcej nacjonalistycznego szaleństwa. Nigdy więcej bratobójczej nienawiści. Nigdy więcej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament