Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Boże Narodzenie do rozszyfrowania

13 lipca 2002 | Plus Minus | MR

JAK ZŁAMANO KODY ENIGMY

Boże Narodzenie do rozszyfrowania

MICHAEL R. D. FOOT

Najlepsze książki o wojnie piszą z reguły ci, którzy sami brali w niej udział. Z rozszyfrowywaniem jest podobnie - najlepiej na ten temat wypowiadają się ludzie, którzy w tej pracy uczestniczyli. Powiem więc jasno i otwarcie: sam nigdy nie pracowałem przy rozszyfrowywaniu.

Nie byłem na tyle dobrym matematykiem ani też nie odznaczałem się taką bystrością umysłu, by zaproponowano mi pracę w Bletchley Park - ośrodku, gdzie podczas wojny z Hitlerem Brytyjczycy zajmowali się odszyfrowywaniem depesz. Chociaż miałem tam paru znajomych, a nawet kilku bliskich niegdyś przyjaciół, aż do połowy lat siedemdziesiątych żaden z nich o swej pracy nie pisnął nawet słowa. Wszyscy byli uczniami Hugh Alexandra, mistrza szachowego, który w czasie pokoju pracował jako nauczyciel matematyki; to jedna z jego przykrywek.

Szyfrowaniem i odszyfrowywaniem ludzie zajmowali się od stuleci, o czym wiemy dzięki znakomitemu dziełu Davida Kahna "The Codebreakers" ("Deszyfranci"). W pierwszym wydaniu, które ukazało się w 1967 roku, autor nie szczędził Brytyjczykom pochwał za perfekcyjne odszyfrowywanie depesz w czasie poprzedniej wojny światowej, w latach 1914-1918. Później, jak stwierdził, Brytyjczycy wypalili się i stracili miejsce w czołówce. Ale podczas...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament