Rzeczywistość gospodarcza znów się liczy
Spadek wartości dolara wobec euro nie jest zaskakujący
Rzeczywistość gospodarcza znów się liczy
JEFFREY D. SACHS
Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnym chciwym szefie amerykańskiej korporacji, który spiskował z księgowymi, prawnikami i przedstawicielami banków inwestycyjnych po to, by oszukać zwyczajnych inwestorów. Ale niezależnie nawet od tych skandali, warto, by opinia publiczna była bardziej świadoma ułomnej natury funkcjonujących dziś rynków finansowych. Kursy walut i ceny akcji wykazują ogromne odchylenia od swojej długoterminowej, "fundamentalnej" wartości, co może mieć skutki dla gospodarki realnej, jeśli doprowadzi do nietrafnego rozmieszczenia zasobów pracy, produkcji i inwestycji. Co więcej, wypowiadający się w mediach analitycy finansowi nie potrafią realistycznie oceniać tendencji, występujących na rynkach.
Spójrzmy na przypadek amerykańskiego dolara, który obecnie traci na wartości wobec euro. Od połowy lat 90. aż do niedawna dolar umacniał się wyraźnie w stosunku do walut europejskich. Kiedy 1 stycznia 1999 roku wprowadzono euro, kosztowało ono 1,17 dolara. Od tego czasu euro ciągle traciło na wartości - osiągając dno przy kursie 0,83 USD za euro - ale ostatnio europejska waluta wzmocniła się, a jej relacja do dolara wynosi niemal 1:1.
Dla ekonomistów z akademickim zapleczem ostatni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta