Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nowelizacja jako lekarstwo

13 lipca 2002 | Kultura | RB
źródło: Nieznane

Zakład Narodowy im. Ossolińskich jest jedyną wielką biblioteką, która nie ma swojego wydawnictwa

Nowelizacja jako lekarstwo

RAFAŁ BUBNICKI

Uchwalona w 1995 roku ustawa o fundacji Zakład Narodowy im. Ossolińskich powinna zostać szybko znowelizowana. W innym przypadku utrudnione mogą być starania fundacji o zwrot rysunków Albrechta D?rera, znajdujących się w Ameryce Północnej i Europie oraz przyszła działalność wydawnicza fundacji. Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży otrzymała już projekt nowelizacji.

Niejasne zapisy

Ustawa z 1995 roku reaktywująca fundację Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich była pierwszym tego typu aktem prawnym w III Rzeczypospolitej. Gdy ją konstruowano, nikt nie przypuszczał, że może stać się przedmiotem szczegółowych analiz prawników spoza Polski. Stało się tak, gdy fundacja wystąpiła o zwrot z muzeów amerykańskich i zachodnioeuropejskich dwudziestu sześciu rysunków Albrechta D?rera. Rysunki zabrane przez Niemców ze Lwowa w 1941 roku po wojnie znalazły się w rękach Amerykanów, okupujących Niemcy. Wbrew zapisom fundacyjnym zostały zwrócone księciu Jerzemu Lubomirskiemu, potomkowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament