Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 13.07.2002

13 lipca 2002 | Prawo | RM

Rzeczpospolita Czytelników

Odpowiedzialność władz w spółkach kapitałowych

Podczas czwartkowego dyżuru ekspertów wątpliwości czytelników dotyczące odpowiedzialności członków władz za działalność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych wyjaśniali dr ELWIRA MARSZAŁKOWSKA-KRZEŚ I adwokat SŁAWOMIR KRZEŚ, autorzy komentarza do kodeksu spółek handlowych.

Byłem współwłaścicielem spółki z o.o. i jednocześnie prezesem jej zarządu. W 2001 r. ze względu na trudności finansowe zarząd odwołano i sprzedano spółkę. Nowy właściciel do tej pory jej nie zarejestrował i nie powołał zarządu. Czy byli właściciele i zarząd odpowiadają za niedotrzymanie terminów przez owego nabywcę? Przecież w rejestrze sądowym widnieją jeszcze byli właściciele, cała korespondencja przychodzi na ich adresy. Czy mogę zmienić wpis, tak by nie figurowało w nim moje nazwisko?

Wspólnicy (byli i obecni) nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Odwołany członek zarządu również nie ma możliwości ani podstaw prawnych do zmiany wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dla bezpieczeństwa może wysłać informację do akt rejestrowych o zmianie we władzach spółki. Obowiązek powołania zarządu spoczywa zaś na nowym właścicielu. Nowy zarząd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament