Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 13.07.2002

13 lipca 2002 | Prawo | RM

Rzeczpospolita Czytelników

Odpowiedzialność władz w spółkach kapitałowych

Podczas czwartkowego dyżuru ekspertów wątpliwości czytelników dotyczące odpowiedzialności członków władz za działalność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych wyjaśniali dr ELWIRA MARSZAŁKOWSKA-KRZEŚ I adwokat SŁAWOMIR KRZEŚ, autorzy komentarza do kodeksu spółek handlowych.

Byłem współwłaścicielem spółki z o.o. i jednocześnie prezesem jej zarządu. W 2001 r. ze względu na trudności finansowe zarząd odwołano i sprzedano spółkę. Nowy właściciel do tej pory jej nie zarejestrował i nie powołał zarządu. Czy byli właściciele i zarząd odpowiadają za niedotrzymanie terminów przez owego nabywcę? Przecież w rejestrze sądowym widnieją jeszcze byli właściciele, cała korespondencja przychodzi na ich adresy. Czy mogę zmienić wpis, tak by nie figurowało w nim moje nazwisko?

Wspólnicy (byli i obecni) nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Odwołany członek zarządu również nie ma możliwości ani podstaw prawnych do zmiany wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dla bezpieczeństwa może wysłać informację do akt rejestrowych o zmianie we władzach spółki. Obowiązek powołania zarządu spoczywa zaś na nowym właścicielu. Nowy zarząd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament