Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Krawężnik przed Kameralną

13 lipca 2002 | Plus Minus | BM
źródło: Nieznane

ŚLADAMI MARKA HŁASKI

Krawężnik przed Kameralną

Marek Hłasko, 1958 r.

FOT. (C) BIBLIOTEKA DOMU LITERATURY

BARTOSZ MARZEC

Rodowity warszawiak, urodzony na Powiślu. Kierowca z bazy samochodowej Sokołowska na Woli. Autor mocnych, gniewnych opowiadań o stolicy, jakiej już nie ma. Najsłynniejszy bodaj gość legendarnej restauracji Kameralna. W 33. rocznicę śmierci Marka Hłaski odsłonięto przy ulicy Częstochowskiej na warszawskiej Ochocie tablicę na ścianie budynku, w którym autor "Następnego do raju" mieszkał w latach 1956-1958. O ile sama inicjatywa zasługuje na uznanie, to wybór miejsca nie jest najtrafniejszy. - On tego adresu nie lubił. Nie napisał tam ani słowa - powtarzają znajomi pisarza. Gdzie zatem w stolicy szukać śladów pierwszego buntownika naszej literatury? Jakimi drogami chadzał polski James Dean?

Wielkie sprawy krasnoludków

Własne mieszkanie było wtedy, w połowie lat 50., luksusem. Hłaskę spotkało szczęście, otrzymał przydział z puli premiera Cyrankiewicza. Po chwilowej euforii przyszło jednak rozgoryczenie. W liście do matki pisał: "W mieszkaniu mam dwa tapczany, dwa stoły, fotel i półkę na książki, aha i jeszcze dwa karnisze. Wszystko z palonej sosny. Ale ja mieszkam w naszym starym mieszkaniu (kawalerka Marii Hłasko przy u. Mickiewicza 17 - przyp. BM) - ja tam...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament