Niezakończona rozprawa
Niezakończona rozprawa
RYS. JANUSZ KAPUSTA
JANUSZ A. MAJCHEREK
Zdzisław Krasnodębski wezwał ( "Plus Minus" z 22 - 23 czerwca, "Polskie milczenie" ) do wyrażania polskiej opinii w odpowiedzi na niemiecką debatę o krzywdach zaznanych w czasie i w wyniku drugiej wojny światowej oraz projekt wzniesienia Centrum przeciw Wypędzeniom. Jakkolwiek pochopne jest stwierdzenie autora, że Polacy milczą - a zwłaszcza sugestia co do powodów owej powściągliwości - być może nowe okoliczności przez niego wskazane rzeczywiście są wyzwaniem, na które trzeba odpowiedzieć.
O tym, że dyskusja wokół wypędzeń i krzywd z nimi związanych jednak się w Polsce toczy i to od dawna, świadczyć może wydanie już w 1997 r. książki ("Przeprosić za wypędzenie?" pod red. Klausa Bachmana i Jerzego Kreza) dokumentującej jej przebieg. W tymże samym 1997 roku ukazała się inna książka ("Utracona ojczyzna" pod red. Huberta Orłowskiego i Andrzeja Saksona), będąca rezultatem konferencji na temat przesiedleń i wypędzeń, przeprowadzonej w 1993 r. Od czasu tych publikacji ukazało się wiele dalszych opracowań i artykułów poświęconych temu zagadnieniu. Pomysł uczczenia niemieckich ofiar wypędzeń specjalnym muzeum w Berlinie, podniesienie prawomocności dekretów Benesza czy wydanie powieści Güntera Grassa osnutej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta