Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niezakończona rozprawa

13 lipca 2002 | Plus Minus | JA
źródło: Nieznane

POLSKA - NIEMCY

Niezakończona rozprawa

RYS. JANUSZ KAPUSTA

JANUSZ A. MAJCHEREK

Zdzisław Krasnodębski wezwał ( "Plus Minus" z 22 - 23 czerwca, "Polskie milczenie" ) do wyrażania polskiej opinii w odpowiedzi na niemiecką debatę o krzywdach zaznanych w czasie i w wyniku drugiej wojny światowej oraz projekt wzniesienia Centrum przeciw Wypędzeniom. Jakkolwiek pochopne jest stwierdzenie autora, że Polacy milczą - a zwłaszcza sugestia co do powodów owej powściągliwości - być może nowe okoliczności przez niego wskazane rzeczywiście są wyzwaniem, na które trzeba odpowiedzieć.

O tym, że dyskusja wokół wypędzeń i krzywd z nimi związanych jednak się w Polsce toczy i to od dawna, świadczyć może wydanie już w 1997 r. książki ("Przeprosić za wypędzenie?" pod red. Klausa Bachmana i Jerzego Kreza) dokumentującej jej przebieg. W tymże samym 1997 roku ukazała się inna książka ("Utracona ojczyzna" pod red. Huberta Orłowskiego i Andrzeja Saksona), będąca rezultatem konferencji na temat przesiedleń i wypędzeń, przeprowadzonej w 1993 r. Od czasu tych publikacji ukazało się wiele dalszych opracowań i artykułów poświęconych temu zagadnieniu. Pomysł uczczenia niemieckich ofiar wypędzeń specjalnym muzeum w Berlinie, podniesienie prawomocności dekretów Benesza czy wydanie powieści Güntera Grassa osnutej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament