Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lekcja dla Polski

13 lipca 2002 | Ekonomia | MS

Jak na świecie wspiera się przemysł stoczniowy

Lekcja dla Polski

MACIEJ STAŃCZUK EDMUND ZAWADZKI

Upadek Stoczni Szczecińskiej i kłopoty innych krajowych producentów statków powodują, że ponownie aktualne staje się pytanie, czy polskie stocznie są w stanie rentownie funkcjonować bez aktywnego wsparcia rządowego. Sądzimy, że skoro zarówno Unia Europejska, jak i kraje azjatyckie, wspierają przemysł budowy statków, to i Polska nie może tego uniknąć. Istotne jest przy tym, żeby nie było to wsparcie przypadkowe, ale wynikające z konkretnego programu.

Przemysł stoczniowy odgrywa istotną rolę w polskiej gospodarce morskiej, stanowi ok. 3,5 proc. całego naszego eksportu, ma duże znaczenie dla regionalnych rynków pracy, kreując miejsca pracy dla dostawców i kooperantów w skali kilkakrotnie wyższej (w sumie dla ponad 100 000 osób). Statki produkowane i remontowane w Polsce stanowią jeden z niewielu przykładów krajowych produktów o wysokiej skali przetworzenia i stosowania najnowocześniejszych rozwiązań technicznych - a na takie wyroby istnieje w świecie zapotrzebowanie. Produkcja statków wymaga wysokich kwalifikacji, specyficznego know-how, dotrzymywania surowych kryteriów jakościowych i doświadczenia w zarządzaniu i kierowaniu procesami złożonymi technicznie i skomplikowanymi organizacyjnie.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2669

Spis treści
Zamów abonament