Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gorzka cena skuteczności

11 września 2002 | Wojna z terroryzmem | TS
źródło: Nieznane

Po atakach Ameryka uświadomiła sobie, że tylko ona może pilnować ładu światowego. Czy jednak nawet za cenę łamania praw człowieka?

Gorzka cena skuteczności

RYS. ANDRZEJ KRAUZE

TERESA STYLIŃSKA

Parę tygodni temu izraelski wiceminister spraw zagranicznych Michael Melchior został wyproszony z samolotu, którym miał lecieć z Cincinnati do Toronto. Na nic się zdały naciski przedstawicieli linii lotniczych. Pilot był nieugięty. Uznał, że obecność przedstawiciela władz izraelskich na pokładzie maszyny naraża na szwank bezpieczeństwo innych pasażerów, a jeśli tak, minister żadną miarą lecieć nie może. Czy można bowiem mieć pewność, że jego osoba nie przyciągnie zamachowców, skoro od co najmniej trzydziestu lat wiadomo, że Żydzi stanowią jeden z ulubionych celów terrorystów? Oczywiście - żadnej.

Nie wszyscy piloci względy bezpieczeństwa w ruchu lotniczym traktują z aż takim rygoryzmem. Melchior nie czekał długo i, z bardziej liberalną załogą, poleciał w końcu innym samolotem. Jego przypadek jest raczej odosobniony. Ale nie jedyny. Podobna przygoda przytrafiła się Alonowi Pinkasowi, konsulowi izraelskiemu w Nowym Jorku, i jednemu z ochroniarzy Szimona Peresa.

Na innym lotnisku agenci bezpieczeństwa zmusili pewną podróżującą z niemowlęciem kobietę do wypicia mleka, które przygotowała dla dziecka na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament