Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wykorzystać 3,1 mld euro

11 września 2002 | Ekonomia | JB MP
źródło: Nieznane

Polska-UE Na razie nie będziemy dopłacać tylko na papierze

Wykorzystać 3,1 mld euro

Polska już w pierwszym roku po przystąpieniu do Unii otrzyma 870 mln euro więcej z budżetu Brukseli, niż do niego wpłaci - wynika z wyliczeń Komisji Europejskiej. Na razie to jednak sukces tylko na papierze. Żeby nie dopłacać do członkostwa w UE, trzeba nauczyć się korzystać z unijnych pieniędzy, których będzie około dziesięciu razy więcej rocznie (3,1 mld euro), niż udało się uzyskać w zeszłym roku.

Wyliczenia Komisji w stosunku do Polski opierają się na optymistycznych założeniach. W ubiegłym roku Polska zdołała wykorzystać około 300 mln euro pomocy, choć od 2000 roku pula pieniędzy odłożona dla naszego kraju wynosi prawie 1 mld euro rocznie.

Wyzwania przed członkostwem

Po wejściu do UE będziemy mogli korzystać z programów, które obecnie dostępne są dla krajów kandydujących. Chodzi o spożytkowanie środków z programów przedczłonkowskich SAPARD, ISPA i Phare z poprzednich lat o łącznej wartości 901 mln euro. Tymczasem już dziś wiadomo, że nie uda się wydać części tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament