Wciąż w kręgu pobożnych życzeń
Wciąż w kręgu pobożnych życzeń
- AGNIESZKA ŻARNECKA, PSYCHOLOG
- DOMINIKA LUDWICZAK, DYREKTOR DS. ZARZĄDZANIA ZASOBAMI LUDZKIMI W MATRIX.PL Pracodawcom telepraca pozwala zmniejszyć koszty zatrudnienia. Osobom, które z różnych przyczyn muszą dużo przebywać w domu, stwarza szansę na znalezienie posady. Wciąż jednak zdalna praca nie jest u nas zbyt popularna.
Zachodnie firmy już wiele lat temu odkryły, że wynajęcie, urządzenie i utrzymanie biura kosztuje znacznie więcej niż wypożyczenie pracownikowi do domu komputera i połączenie go z firmą poprzez modem. Taki system stosuje np. szwedzki oddział firmy Siemens-Nixdorf, co zaowocowało rocznym spadkiem kosztów o około 25 tys. dolarów na jednego pracownika. Podobnym rozwiązaniem posłużył się Hewlett-Packard w niemieckim oddziale. W USA zdalnie pracuje kilkanaście milionów osób.
Jaskółki
W Polsce telepraca pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku, ale w potocznym pojęciu ta elastyczna forma zatrudnienia jest często utożsamiana z chałupnictwem. W praktyce jednak wyprzedza polskie prawo. To m. in. właśnie brak jednoznacznych przepisów sprawia, że telepraca nie jest u nas rozpowszechniona tak, jak na to zasługuje. A według Elżbiety Szemplińskiej z ministerstwa pracy, można ją wykonywać
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta