Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wciąż w kręgu pobożnych życzeń

11 września 2002 | Moja Kariera | MS

Telepraca Szansa dla pracodawców i pracowników

Wciąż w kręgu pobożnych życzeń

  • AGNIESZKA ŻARNECKA, PSYCHOLOG
  • DOMINIKA LUDWICZAK, DYREKTOR DS. ZARZĄDZANIA ZASOBAMI LUDZKIMI W MATRIX.PL Pracodawcom telepraca pozwala zmniejszyć koszty zatrudnienia. Osobom, które z różnych przyczyn muszą dużo przebywać w domu, stwarza szansę na znalezienie posady. Wciąż jednak zdalna praca nie jest u nas zbyt popularna.

    Zachodnie firmy już wiele lat temu odkryły, że wynajęcie, urządzenie i utrzymanie biura kosztuje znacznie więcej niż wypożyczenie pracownikowi do domu komputera i połączenie go z firmą poprzez modem. Taki system stosuje np. szwedzki oddział firmy Siemens-Nixdorf, co zaowocowało rocznym spadkiem kosztów o około 25 tys. dolarów na jednego pracownika. Podobnym rozwiązaniem posłużył się Hewlett-Packard w niemieckim oddziale. W USA zdalnie pracuje kilkanaście milionów osób.

    Jaskółki

    W Polsce telepraca pojawiła się w latach 90. ubiegłego wieku, ale w potocznym pojęciu ta elastyczna forma zatrudnienia jest często utożsamiana z chałupnictwem. W praktyce jednak wyprzedza polskie prawo. To m. in. właśnie brak jednoznacznych przepisów sprawia, że telepraca nie jest u nas rozpowszechniona tak, jak na to zasługuje. A według Elżbiety Szemplińskiej z ministerstwa pracy, można ją wykonywać

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament