Wybory samorządowe - poradnik (1): Mandatów mało, chętnych dużo; Samorząd dla obywatela; Kto inwestuje, ten się rozwija
Mandatów mało, chętnych dużo Powrót na stronę tytułową broszury
Zmniejszenie liczby mandatów radnych, powiększenie okręgów wyborczych i zastosowanie metody d'Hondta jako metody przeliczania głosów na mandaty powoduje, że w tym roku zdobycie mandatu radnego może być trudniejsze niż cztery lata temu.
Sejm w lutym uchwalił zmniejszenie liczby radnych. Doszedł do wniosku bowiem, że mniej liczne rady, szczególnie w dużych miastach, mogą pracować nie mniej efektywnie. A przy tym taniej, bo zaoszczędzi się na dietach radnych.
Cztery lata temu, podczas poprzednich wyborów samorządowych, o około 64 tysięcy mandatów radnych wszystkich szczebli ubiegało się ponad 260 tysięcy kandydatów. W tym roku mandatów do wzięcia będzie prawie o 17 tysięcy mniej, bo niecałe 47 tysięcy. Decyzją posłów w gminach liczących więcej niż 20 tysięcy mieszkańców zmniejszono też liczbę mandatów, które można zdobyć w jednym okręgu. Pociągnęło to konieczność zwiększenia w wielu gminach, powiatach i województwach okręgów, kandydat na radnego będzie więc musiał dotrzeć do większej liczby wyborców, by się zareklamować.
Trzeba się starać
Powiat brodnicki (Kujawsko-Pomorskie) liczy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta