Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postaw na efektywność

11 września 2002 | Moja Kariera | JM

Zarządzanie Jak oceniać skuteczność zarządzania zasobami ludzkimi

Postaw na efektywność

Zarządy nowoczesnych firm coraz większą wagę przywiązują do sprawnego gospodarowania zasobami ludzkimi. Coraz powszechniej doceniają już strategiczne znaczenie polityki personalnej. Za jeden z istotnych wskaźników wartości firmy uznają kapitał ludzki.

Szczególnie w trudnym dla rynku okresie o przewadze konkurencyjnej na rynku coraz bardziej decydują odpowiednio wykorzystane kompetencje pracowników. Do niedawna trudno było precyzyjnie wyliczyć korzyści, jakie przynosi firmie polityka zarządzania zasobami ludzkimi (ZZL). Nie wychwytują tego systemy rachunkowości tworzone w czasach, kiedy zysk był generowany głównie przez kapitał materialny. Choćby dlatego, że ich perspektywa obejmuje zbyt krótki okres.

Przeceniają więc koszty związane z wydatkami na zasoby ludzkie. Może to skłaniać decydentów do redukcji tych kosztów, uzyskiwanej np. dzięki zwolnieniom. Tymczasem procesy dotyczące polityki kadrowej powinny być widziane w szerszym planie i w dłuższej perspektywie. Powstaje więc konieczność stworzenia innych metod pomiaru efektywności zarządzania zasobami ludzkimi.

Wskaźniki techniczne i strategiczne

Nowatorskie podejście do oceny efektywności ZZL proponują Amerykanie - Becker, Huselid i Ulrich (w Polsce ich książkę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament