Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zrobić w dzień po zdobyciu Bagdadu?

11 września 2002 | Wojna z terroryzmem | JH
źródło: Nieznane

Z profesorem Bronisławem Geremkiem, byłym szefem dyplomacji polskiej, rozmawia Jerzy Haszczyński

Co zrobić dzień po zdobyciu Bagdadu?

FOT. ROBERT JAWORSKI

Rz:Jedni mówią, że po 11 września świat jest zupełnie zmieniony. Inni, że w międzynarodowym układzie sił wiele się nie zmieniło, że nadal mamy jedno supermocarstwo, USA, dużą grupę państw współpracujących mniej lub bardziej chętnie z Amerykanami i raczej niewielką grupę ich wrogów. Bez wątpienia zmieniły się natomiast stosunki Moskwy z Waszyngtonem.

Działania Władimira Putina po 11 września uważam za nowy element polityki międzynarodowej. To, że rosyjski prezydent, wbrew swoim strukturom siłowym, podjął decyzję o zbliżeniu z USA, jest niezwykle znamienne. Przy okazji zmieniła się sytuacja Polski, Europy i świata. Polska jest zainteresowana pokojem światowym, więc jeżeli zmniejsza się zagrożenie konfliktem, w który byłaby uwikłana Rosja z jednej strony, a Zachód z drugiej, to jest dobrze dla świata i dobrze dla Polski. Ale my, Polacy, jesteśmy blisko i widzimy, że w tej chwili powiększa się rozziew między prozachodnią orientacją polityki zagranicznej prezydenta Putina a polityką wewnętrzną Rosji. W polityce wewnętrznej nie ma postępu w przejmowaniu standardów demokracji, rozwoju społeczeństwa otwartego, nie ma głębokich reform gospodarczych, które by...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament