Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co zmienić, co poprawić, co wyrzucić

11 września 2002 | Prawo | RK

Dyskusja Deklaracje majątkowe

Co zmienić, co poprawić, co wyrzucić

ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI

Z projektu ustawy wynika, że samo prawo do lokalu musi mieć adres. Podobnie niedopracowanych przepisów jest w nim znacznie więcej.

Projekt tzw. ustawy o abolicji podatkowej, obok preferencyjnego opodatkowania stawką 7,5 proc. dochodów nieujawnionych, do których podatnik się przyznaje, wprowadza rozwiązanie jeszcze bardziej istotne, bo niejednorazowe: obowiązek składania deklaracji majątkowych.

Ustawa ta ma wejść w życie w tym roku i umożliwić zastosowanie obowiązku złożenia deklaracji jeszcze za ten rok podatkowy.

Widoczne niedostatki

Ponieważ deklaracje majątkowe są znaczącym elementem projektowanego stanu prawnego, zastrzeżenia może budzić tytuł ustawy: "o jednorazowym opodatkowaniu nieujawnionego dochodu oraz o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa i ustawy - Kodeks karny skarbowy". To, że tytuł nie wspomina o wprowadzeniu deklaracji majątkowej, jest jednak zrozumiałe, zgodnie bowiem z obowiązującymi administrację rządową zasadami techniki normodawczej nie można było jej nazwać inaczej niż "o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa".

Jednak również w art. 1 ustawy - tradycyjnie regulującym zakres przedmiotowy danego aktu - nie wspomina się słowem o deklaracjach majątkowych. Czytamy w nim, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament