Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nikomu nie dyktujemy warunków

11 września 2002 | Wojna z terroryzmem | KD
źródło: Nieznane

Rozmowa z Markiem Grossmanem, zastępcą sekretarza stanu USA do spraw politycznych

Nikomu nie dyktujemy warunków

(C) AP

RZ: Co się zmieniło na świecie od czasu ataku na Amerykę z 11 września?

MARC GROSSMAN: Zanim odpowiem na to pytanie, pragnę podkreślić, że Stany Zjednoczone bardzo doceniają poparcie i solidarność, okazywane nam i społeczności międzynarodowej przez Polskę po 11 września. To dla nas niezwykle ważne i nigdy o tym nie zapomnimy. Za państwa pośrednictwem chciałbym podziękować za to czytelnikom "Rzeczpospolitej" i wszystkim Polakom.

Co do zmian, to moim zdaniem najważniejsze jest zaangażowanie na rzecz położenia kresu terroryzmowi, jego przyczynom i źródłom finansowania. Pod tym względem bardzo dużo się na świecie zmieniło. Widać wyraźnie, ile już zrobiliśmy w ramach ONZ, NATO czy stosunków dwustronnych, w tym także amerykańsko-polskich. Na przykład wasz prezydent wykazał się wielkimi zdolnościami przywódczymi, organizując już w listopadzie regionalną konferencję przeciwko terroryzmowi. Mamy więc do czynienia z powszechną wolą stawienia czoła terroryzmowi.

Druga, równie istotna zmiana polega na wzroście znaczenia instytucji odpowiedzialnych za zbiorowe bezpieczeństwo. Polska jest nowym członkiem NATO. Gdy przystępowała do sojuszu, zaczynała się akurat operacja w Kosowie i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament