Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wpływ na Polskę - ograniczony

11 września 2002 | Ekonomia | DW
źródło: Nieznane

Po 11 września ucierpiał cały świat i cała gospodarka

Wpływ na Polskę - ograniczony

DANUTA WALEWSKA

Nie ma praktycznie żadnej dziedziny gospodarki światowej, poza przemysłem zbrojeniowym w rozwiniętych krajach, która mniej lub więcej nie ucierpiałaby w wyniku ataków terrorystycznych w Stanach Zjednoczonych. Niektóre branże, jak lotnictwo, które oprócz sektora finansowego ucierpiało najbardziej, według ocen ekonomistów najgorsze ma jeszcze przed sobą. Natomiast straty samego Nowego Jorku szacowane są dzisiaj na 83-95 miliardów dolarów. Straty sektora ubezpieczeń na ponad 50 mld dolarów.

Zanim wydarzyła się amerykańska tragedia, pojawiały się nieśmiałe prognozy, że być może trzeci kwartał 2001 r. przyniesie pierwsze oznaki ożywienia. Na wyraźne pozytywne sygnały liczono pod koniec roku. Wydarzenia z 11 września wymusiły drastyczną korektę optymistycznych prognoz.

Tuż po ataku pojawiły się prognozy sugerujące rozwój sytuacji według któregoś z dwóch scenariuszy: szybki atak lotniczy na siedzibę Bin Ladena, zabicie go lub schwytanie i osądzenie, oraz zniszczenie struktur Al Kaidy. To miało być korzystne dla światowej gospodarki. Scenariusz drugi uwzględniał długotrwałą wojnę z użyciem piechoty. Ten miał oznaczać dla gospodarki nowe kłopoty i być może kolejną recesję. Właściwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament