Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie burzyć starych zwyczajów

11 września 2002 | Ekonomia | JB NA

Nadzór finansowy Harmonizacja w UE będzie przebiegać powoli

Nie burzyć starych zwyczajów

  • Rozmowa na gorąco : Thomas van de Werwe, specjalista ds. nadzoru bankowego Europejskiej Federacji Bankowej (EFB)
  • Czy w Polsce powstanie jedna instytucja nadzoru W Unii Europejskiej nie będzie jednej instytucji odpowiedzialnej za nadzór nad bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi i innymi instytucjami finansowymi. Mimo to ryzyko powtórzenia we wspólnocie skandali księgowych podobnych do tych w Stanach Zjednoczonych jest niewielkie.

    Po wielu miesiącach dyskusji 8 października ministrowie finansów "15" mają rozstrzygnąć, jak daleko pójdzie harmonizacja przepisów regulujących działalność instytucji finansowych. Zmiany są potrzebne, bo integracja sektora w Unii robi szybkie postępy. Tymczasem w krajach Unii nadal istnieje ponad 30 instytucji zajmujących się nadzorem. Każda robi to według własnych reguł, choć Bruksela narzuca pewne minimalne parametry. Brak wspólnych uregulowań utrudnia działalność tym bankom, które są obecne jednocześnie w kilku państwach "15". Większe jest także ryzyko niedopatrzeń.

    Pełna harmonizacja byłaby kosztowna

    Urzędnicy Komisji Europejskiej powiedzieli jednak wczoraj "Rz", że nie ma mowy o powołaniu jednej instytucji odpowiedzialnej za

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2720

Spis treści
Zamów abonament