Nie burzyć starych zwyczajów
Nie burzyć starych zwyczajów
- Rozmowa na gorąco : Thomas van de Werwe, specjalista ds. nadzoru bankowego Europejskiej Federacji Bankowej (EFB)
- Czy w Polsce powstanie jedna instytucja nadzoru W Unii Europejskiej nie będzie jednej instytucji odpowiedzialnej za nadzór nad bankami, towarzystwami ubezpieczeniowymi i innymi instytucjami finansowymi. Mimo to ryzyko powtórzenia we wspólnocie skandali księgowych podobnych do tych w Stanach Zjednoczonych jest niewielkie.
Po wielu miesiącach dyskusji 8 października ministrowie finansów "15" mają rozstrzygnąć, jak daleko pójdzie harmonizacja przepisów regulujących działalność instytucji finansowych. Zmiany są potrzebne, bo integracja sektora w Unii robi szybkie postępy. Tymczasem w krajach Unii nadal istnieje ponad 30 instytucji zajmujących się nadzorem. Każda robi to według własnych reguł, choć Bruksela narzuca pewne minimalne parametry. Brak wspólnych uregulowań utrudnia działalność tym bankom, które są obecne jednocześnie w kilku państwach "15". Większe jest także ryzyko niedopatrzeń.
Pełna harmonizacja byłaby kosztowna
Urzędnicy Komisji Europejskiej powiedzieli jednak wczoraj "Rz", że nie ma mowy o powołaniu jednej instytucji odpowiedzialnej za
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta