Wybory samorządowe - poradnik (1): Przewodnik po ordynacji dla komitetów wyborczych
Przewodnik po ordynacji dla komitetów wyborczych
1. Wprowadzenie Powrót na stronę tytułową broszury
Ten poradnik nie instruuje, jak wygrać wybory, ale jak korzystać z praw wyborczych, aby nie wejść w konflikt z prawem. Podpowie więc, jak zarejestrować komitet (ze względu na terminy pełną wersję tej części poradnika opublikowaliśmy w "Rz" z 5 września , razem z licznymi wzorami, które tutaj pomijamy), a potem listy wyborcze, jak zgodnie z prawem prowadzić, finansować i rozliczyć kampanię, a także jakich formalności dopełnić, aby skorzystać z innych uprawnień.
1. 1. Jak korzystać z poradnika
- Omawiając dane zagadnienie, w nawiasie podaję odpowiedni przepis prawa. Jeżeli nie jest zaznaczone, z jakiej ustawy on pochodzi, znaczy to, że chodzi o ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. W innych wypadkach podaję nazwę ustawy. Jeżeli jest to interpretacja Państwowej Komisji Wyborczej (PKW), to zaznaczam w nawiasie, z którego wyjaśnienia lub której informacji PKW.
- Poradnik ma ułatwić korzystanie z ordynacji, ale to one - a nie poradnik - są obowiązującym prawem. Dlatego podejmując jakąś czynność, należy dla pewności zawsze skonsultować się z oryginalnym tekstem odpowiedniej ordynacji.
- Punkty ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta