Uniwersytecki znaczy wszechstronny
Uniwersytecki znaczy wszechstronny
FOT. RAFAŁ GUZ
Jakie uczelnie zaliczyłby pan do dobrych?
PIOTR WĘGLEŃSKI: Uniwersytet Warszawski. Drugą taką uczelnią w Polsce jest Uniwersytet Jagielloński. Później jest przerwa; po niej kilka innych szkół wyższych i na tym koniec.
A co wyróżnia dobrą uczelnię, jaką rolę powinna spełniać?
Dobra uczelnia to taka, na której studenci mają okazję spotykać i słuchać wykładów najlepszych profesorów bardzo wielu specjalności, która jest ważnym ośrodkiem nie tylko naukowym, ale i badawczym. Liczy się także i to, że poza kierunkowym daje bardziej wszechstronne, ogólne wykształcenie. Prawnik musi znać kodeksy i procedury prawne, ale jednocześnie powinien mieć dość szerokie wyobrażenie o tym, co się dzieje na świecie w polityce, historii, naukach ścisłych. Wobec tego żadna szkoła typu prywatna szkoła biznesu nie jest w stanie mu tego zapewnić. Ona da mu wykształcenie bardzo wąskie, wyższe zawodowe, ale nie uniwersyteckie. Tymczasem coraz częściej takich pracowników poszukują pracodawcy.
Czyli dyplom uniwersytecki więcej znaczy niż dyplom innych uczelni?
Zaczyna znaczyć dużo więcej. Także dlatego, że namnożyło się bardzo wiele złych szkół i my...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta